*If you are an LSTian and have made it through, but your name and rank is not in the list, please contact us immediately. Also please let us know (info@lawentrance.com) if there is any errata in the below list.
NLSIU Bangalore 2006 |
Name of Student |
Rank |
Totally, 44 out of the 57 seats in the open Merit category went to LST students |
_Open Merit Category |
Arjun Sheoran |
2 |
Venugopal Mahapatra |
3 |
Arti Raghavan |
4 |
Tasneem Deo |
5 |
Abhimanyu George Jain |
6 |
Amrita Sinha |
7 |
Vasundhara Vasumitra |
9 |
Sowmya Karun |
10 |
Parag Mohanty |
12 |
Raeesa Vakil |
13 |
Sasha Mathew |
14 |
Shruti Murali |
15 |
Meera S. |
17 |
Chitralekha Das |
18 |
Shipra Kummur |
19 |
Debajyoti Das |
20 |
Surya Kiran Banerjee |
21 |
Bhargavi Mudakavi |
22 |
Apoorvaa Paranjpe |
23 |
Varun Raja |
25 |
Ajar Rab |
26 |
Nishta Paul |
27 |
Rohit Anand |
28 |
Saketa Munisipally |
29 |
Tushna Mistry |
30 |
Brunda K.L. |
31 |
Varun Mathew |
32 |
Eshan Sharma |
33 |
Arjun Sharma |
35 |
Diwakar Kishore |
36 |
Rachel Chenchaiah |
37 |
Deepak Shridhar |
38 |
Anita Gulanikar |
39 |
Tarannum Verma |
40 |
Devina Ramakant |
41 |
Swathy Ramanath |
42 |
Bhavishyvani R. |
43 |
Abhimanyu Kampani |
44 |
Raghuram Cadambi |
45 |
Krishna Shorewala |
47 |
Adithya Banavar |
48 |
Sukurta Chimalker |
49 |
Maanav Kumar |
50 |
Surabhi Shukla |
56 |
Sindhu Chilukuri |
57 |
Vidushi Kaushik |
|
|
|
Name of Student |
Rank |
|
_Scheduled Caste Category |
Priti Kumari |
4 |
Satyendra Kumar |
5 |
|
_Scheduled Tribe Category |
Deechen Gyari |
2 |
|
|
|
Waiting List |
Prerna Singh |
1 |
Tripti Dhar |
2 |
|
|
|
|
|
|
NALSAR Hyderabad 2006 |
Name of Student |
Rank |
Totally, 27 out of the 49 seats in the open Merit category went to LST students |
_Open Merit Category |
Vikramaditya Singh Malik |
4 |
Ishana Tripathi |
5 |
Vaibhav Tomar |
7 |
Varun Tandon |
8 |
Sadapurna Mukherjee |
9 |
Vasundhara Vasumitra |
11 |
Aprana Bhardwaj |
12 |
Divyang Thakur |
13 |
Priyoma Majumder |
15 |
Simar Barnala |
16 |
Tarunnum Verma |
20 |
Tejaswi Shetty |
23 |
Ananya Bhattacharya |
24 |
Runjhun Nupur |
25 |
Ashutosh |
26 |
Tripti Dhar |
27 |
Dhruv Sharma |
28 |
Rohan Saha |
29 |
Erina Chatterjee |
30 |
Arunabh Satpathy |
32 |
Rohan Singh |
35 |
Tavishi Garg |
37 |
Yash Vardhan Bansal |
38 |
Jaya Bhanu Rao |
39 |
Sadhika Jalan |
46 |
Jyotika Kaushik |
47 |
Chitralekha Das |
48 |
|
|
Name of Student |
Rank |
|
_Scheduled Caste Category |
Saketa Raja Musinipally |
1 |
Priti Kumari |
2 |
Dhammadarshini |
6 |
|
_Scheduled Tribe Category |
Tashi Wangmo |
4 |
|
Waiting List |
|
|
|
|
|
|
NLU Jodhpur 2006
|
Name of Student |
Rank |
Totally, 47 out of the 69 seats in the open Merit category went to LST students |
_Open Merit Category |
Vasundhara Vasumitra |
1 |
Sadhika Jalan |
4 |
Mayank Mikhail Mukherjee |
5 |
Meghana Sharfudeen |
6 |
Divyang Ranka |
7 |
Sindhu Chilukuri |
8 |
Krishnendu Sen |
10 |
Aparupa Saga |
13 |
Swetali Mohapatra |
14 |
Danish Sheikh |
15 |
Kabeer Mathur |
18 |
Jyotika Kaushik |
19 |
Srishti Dhir |
20 |
Preethi Sundarajan |
21 |
Aastha Anand |
23 |
Arjun Sheoran |
25 |
Abhisaar Bairagi |
26 |
Silpa Nair |
30 |
Arjun Sharma |
32 |
Divya Ramesh |
34 |
Gautam Khazanchi |
35 |
Ashish Virmani |
36 |
Mayank Jain |
37 |
Ambeicka Pandit |
38 |
Rahul Jain |
40 |
Aditi Patanjali |
42 |
Tushna Mistry |
44 |
Ashish Iyengar |
45 |
Parijat Saurav |
46 |
Sindhu Shankar |
47 |
Vishnu Ravi Shankar |
48 |
Ravjyot Ghuman |
51 |
Arnab Roy |
52 |
Aravind Mokkapati |
53 |
Kalpana Yadav |
54 |
Vatsal Gaur |
55 |
Krithika Ashok |
57 |
Tripti Dhar |
58 |
Gopalakrishnan R. |
59 |
Sindhu V. |
60 |
Vishruti Vijay |
61 |
Bhavishyavani R. |
63 |
Iti Garg |
64 |
Arpita Sarkar |
65 |
Aditi Singhvi |
66 |
Mridul Gupta |
67 |
Vinay Subramanium |
68 |
|
|
Name of Student |
Rank |
|
_Scheduled Tribe Category |
|
_Scheduled Caste Category |
|
Waiting List |
|
|
|
|
|
|
Symbiosis Pune 2006 |
Name of Student |
Rank |
Totally, 88 out of the 159 seats in the open Merit category went to LST students |
_Open Merit Category |
Ananya Bhattacharya |
|
Soumya Ramasubramanium |
|
Mayank Jain |
|
Parijat Saurav |
|
Gautam Khazanchi |
|
Arpita Sarkar |
|
Tripti Dhar |
|
Ishita Bhaduri |
|
Piyush Prasad |
|
Ankur Khandelwal |
|
Danish Sheikh |
|
Shraddha Krishnan |
|
Aparupa Saha |
|
Bharath Palle |
|
Ravjyot Ghuman |
|
Suyash Naaraayan |
|
Dhruv Kumar |
|
Nishtha Vadehra |
|
Diwakar Kishore |
|
Shobhit Saksena |
|
Viraj Bhide |
|
Tushar Sharma |
|
Aakash Sherwal |
|
Swetali Mohapatra |
|
Meha Rashmi |
|
Ashish Kumar |
|
Kalpana Yadav |
|
Aditya Sikchi |
|
Adeeba Mujahid |
|
Omkar Mulekar |
|
Kartikey Mahajan |
|
Yash Maheshwari |
|
Garima Jhunjhunwala |
|
Dhruv Goel |
|
Vaibhav Saklani |
|
Shreya Atrey |
|
Suvinay Dash |
|
Shruti Murali |
|
Dolly Thakrani |
|
Anindya Bhaskarod |
|
Joyesh Shankar |
|
Kartik Maheshwari |
|
Abhiroop Mukherjee |
|
Camellia Kumar |
|
Richa Agarwal |
|
Parijata Bhardwaj |
|
Aditya Wagle |
|
Vinitha Johnson |
|
Vatsal Gaur |
|
Swathy Ramnath |
|
Soumava Ghosh |
|
Ashutosh Kaushik |
|
Krishna Shorewala |
|
Arpit Solanki |
|
Vishnu Ravi Shankar |
|
Sukruta Chimalker |
|
Kush Kaul |
|
Tarun Patnaik |
|
Ankit Garg |
|
Arundhati Kulshreshtha |
|
Manu Sebastian |
|
Himakshi Piplani |
|
Devina Gupta |
|
Arzu Chimni |
|
Jayanti Singh |
|
Mannat Warraich |
|
Akshaya Chandrasekaran |
|
Prasouk Jain |
|
Arjun Kapoor |
|
Ashvini Patil |
|
Avinash Wadhwani |
|
Mallika Swaminathan |
|
Apala Ray |
|
Tushita Ghosh |
|
Aditi Manocha |
|
Somya Rathore |
|
Saurav Kumar |
|
Ajar Rab |
|
Arunab Satpathy |
|
Siddhanth Sharma |
|
Chanakya Dwivedi |
|
Tripti Sinha |
|
Shreshtha Saraswat |
|
Siddharth Saxena |
|
Anubhuti Bhardwaj |
|
Ankit Mishra |
|
Sujoy Biswas |
|
Smitha Prasad |
|
|
|
Name of Student |
Rank |
|
Defence Category |
Jayant Dahiya |
|
Aarushi Ingleshwar |
|
Anisha Mathur |
|
Pranit Saxena |
|
|
_Scheduled Caste Category |
Gaurav Singh |
|
Sameeksha Prakash |
|
Pooja Barik |
|
Gaurav Chauhan |
|
|
|
_Physically Challenged Category |
Pooja Sharma |
|
|
|
|
|
NUJS Kolkata 2006 |
Name of Student |
Rank |
|
_Open
Merit Category |
Nishta Paul |
1 |
Surya KiranBanerjee |
2 |
Ramanuj Mukherjee |
3 |
Tarannum Verma |
4 |
Abhyudaya Sunil Agarwal |
5 |
Niharika Rao |
7 |
Pallavi Nautiyal |
9 |
Tanya Marwah |
10 |
Shishir Bail |
11 |
Vibhu Malaviya |
12 |
Shrusti Mohanty |
13 |
Kavana Ramaswamy |
14 |
Nishant Jayant Gokhale |
15 |
Venugopal Mahapatra |
17 |
Arti Raghavan |
18 |
Sasha Maria Mathew |
19 |
Eshan Sharma |
20 |
Mayank Mikhail Mukherjee |
21 |
Nithya Anand |
22 |
Parag Mohanty |
23 |
Purvi Dabbiru |
25 |
Sneha J |
26 |
Ketaki Purohit |
27 |
Sidhharth Saxena |
30 |
Debadyuti Banerjee |
31 |
Deepak Sridhar |
32 |
Aditi Venkatasubramanium |
33 |
Mrinal Kanwar |
35 |
George Varghese |
36 |
Abhishek Tripathy |
38 |
Prashant Kumar |
39 |
Kiran Mohan V |
40 |
Divyang Ranka |
41 |
Sadhika Jalan |
42 |
Chitralekha Das |
43 |
Atin Bhattacharya |
44 |
Prerna Singh |
45 |
Shruti Vishwanath Hiremath |
46 |
Gitanjali Shankar |
47 |
Varun Thomas Mathew |
48 |
Vishnu Chandran |
49 |
Abhimanyu George Jain |
50 |
Varun Kedia |
51 |
Sukanya Bhaumik |
52 |
Arjun Sheoran |
53 |
Shan Kohli |
56 |
Vaneesha Jain |
58 |
Mathews P George |
60 |
Harhs Kabra |
65 |
Sayak Maity |
66 |
Surabhi Shukla |
67 |
Devina Ramakant Deshpande |
70 |
Deepak Raju |
71 |
Rudraksh Mitra |
72 |
Sathyanarayan Viswanathan |
73 |
Udit Sood |
75 |
Samya Chatterjee |
77 |
Arjun Singh Bhati |
78 |
Abhipsa Nayak |
80 |
Abhijeet Sinha |
82 |
Anshuman Rath |
86 |
Meera Sreekumar |
87 |
Mayur Bhandari |
88 |
Adithya K B |
89 |
Totally, 65 out of the 89 seats in the open Merit category went to LST students |
|
Name of Student |
Rank |
|
_Scheduled Tribe Category |
Deechen Gyalmo Gyari |
1 |
Anup Pawan Topno |
5 |
Valerie Shearo Kithan |
7 |
|
_Scheduled Caste Category |
Saketa Raja Musinipally |
1 |
Satyendra Kumar |
2 |
Shraddha |
13 |
|
_NRI Category |
Kaushika Vuppala |
1 |
Varun Rajiv |
2 |
Pratyush Jhunjhunwalla |
3 |
Radhika Sarkar |
4 |
Saurabh Mehta |
5 |
Jaskiran Patheja |
6 |
Abhimanyu Kampani |
8 |
Anwesha Pal |
9 |
Pranav Mittal |
10 |
Iram Huq |
11 |
Srishti Dhir |
12 |
Jagarlamudi Krishna Dev |
14 |
Diptasri Basu |
15 |
Aditya Bhattacharya |
18 |
|
|
Waiting List |
>Open Merit Waiting List |
Adrika Ray |
2 |
Abhisaar Bairagi |
4 |
Aakash Sherwal |
5 |
Piyush Rath |
6 |
Viraj Milind Bhide |
7 |
Siddhartha Rao Kondapalli |
9 |
Medha Vinayak Marathe |
10 |
Mariya Fatima |
15 |
Samannay Mullick |
16 |
Krithika Ashok |
17 |
Rahul Worah |
18 |
Soumya Ramasubramanium |
20 |
|
>NRI Waiting List |
Subhajit Banerji |
1 |
Shantanu Gupta |
2 |
Akshath Polavarapu |
6 |
Siddharth Sinha |
7 |
Mayank Mohindra |
9 |
Jayanti Singh |
10 |
Dhruv Malik |
11 |
Prashant Jain |
15 |
Sadapurna Mukherjee |
18 |
Prithvi PT Kumar |
19 |
|
|
|
|